V Domově pod Kuňkou se uskutečnil kurz s názvem Prevence syndromu vyhoření s lektorkou paní Babčákovou.
Kurz byl zaměřen na rozpoznání rozdílů mezi únavou, vyčerpáním a vyhořením, poskytl možnosti psychohygieny, které jsou klíčové pro prevenci vyhoření.
Rozdíl mezi únavou, vyčerpáním a vyhořením
Únava je stav, který lze vyřešit odpočinkem. Vyčerpání je vážnější stav, který může být způsoben dlouhodobým stresem či zátěží. Syndrom vyhoření představuje stav fyzického, emocionálního a mentálního vyčerpání, který může mít vážné důsledky. V rámci kurzu došlo ke zvědomení si jednotlivých příznaků a získání nástrojů, jak včas zasáhnout s cílem předejít vyhoření.
Prevence syndromu vyhoření - když péče začíná u nás samých
Kurz se věnoval i konkrétním možnostem psychohygieny a duševní péče, které lze začlenit do každodenní praxe. Jedná se o dechová cvičení, práce s emocemi či krátké rituály péče o sebe. Zároveň zaznělo i důležité sdělení: když únava přeroste určitou hranici, je v pořádku vyhledat odbornou pomoc.
Syndrom vyhoření v pomáhajících profesích
Syndrom vyhoření se dotýká i pracovníků v pomáhajících profesích. Pracovníci v těchto oblastech jsou často vystaveni stresu, emočnímu zatížení a fyzické únavě, což zvyšuje riziko syndromu vyhoření. Náročnost těchto profesí spočívá v přímém kontaktu s klienty, kteří vyžadují emocionální podporu a pomoc při řešení složitých situací.
Kurzem provedla energicky a s humorem lektorka paní Simona Babčáková, která má bohaté zkušenosti z oblasti vědomé komunikace. Účastníci kurzu vyjádřili spokojenost s jeho obsahem i stylem vedení. Kurz byl hodnocen jako přínosný s praktickými tipy pro předcházení syndromu vyhoření.
Děkujeme paní Babčákové za realizovaný kurz. Více se o činnostech lektorky dozvíte na jejich webových stránkách, odkaz ZDE.


